NOVELA ZÁKONA BY MALA ZVÝŠIŤ OBJEM POTRAVÍN PRE SOCIÁLNE SLABÉ.

Do sociálnych výdajní by sa od januára budúceho roka malo dostať viac potravín a to vďaka tomu, že novela zákona o dani z príjmu umožní obchodníkom si potraviny, ktoré dodajú do týchto výdajní, odpísať z daní. Naviac ministerstvo financií sľubuje tiež zrušenie 20 – percentného DPH na tieto výrobky.

Každý rok pribúda ľudí, ktorí sú v núdzi a tak využívajú sociálne výdajne. Ale nie je tu dostatok potravín s končiacou dobou spotreby pre všetkých. Pritom takýchto potravín je oveľa viacej, ale pretože obchodníci musia zaplatiť DPH tiež za darovanú potravinu, nevyplatí sa im ju darovať. Od roku 2015 by si mohli odpísať z daní pôvodnú cenu výrobku a tak by darovanie potravín už záležalo len na ich dobrej vôli.

Štát bude vyžadovať jedinú podmienku a to, aby obchodník dokázal, že cenu výrobku pred darovaním postupne znižoval. Novelu zákona vítajú členovia Slovenskej aliancie moderného obchodu ( SAMO ), ktorá združuje maloobchodné spoločnosti Billa, Kaufland, Lidl, Tesco a veľkoobchod Metro. Pre týchto členov by to znamenalo nemalé úspory.

Rozhodli sme sa umožniť firmám darovať potraviny na charitu a zvýhodniť takéto darovanie, pretože tým zároveň zabraňujeme plytvaniu potravinami. Firmy tieto potraviny nebudú musieť spaľovať a chudobní ľudia z nich budú mať úžitok, "povedal štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc. O novele zákona o dani z príjmu v súčasnosti rokuje parlament, ak ju schváli, ministerstvo financií plánuje urobiť zmeny i v DPH.

Prezident Potravinárskej banky Marko Udrzík verí, že táto zmena pomôže vo vyhľadávaní partnerov. Jednotlivý obchodníci by mali byť vďaka oslobodeniu od dane ústretovejší k darovaniu potravín a tak zásoby Potravinárskej banky by sa mohli razantne zvýšiť.

Rovnaká situácia je aj ČR, kde obchodníci potraviny skôr vyhadzujú, ako by ich darovali.

Zdroj: http://spravy.pravda.sk/