DAŇ Z PRÍJMU PRÁVNICKÝCH OSÔB JE U NÁS PODOBNE VYSOKÁ AKO V OKOLITÝCH ŠTÁTOCH.

Daň z príjmov právnických osôb je u nás podobná ako v okolitých krajinách. Tento fakt vyplynul z aktuálneho prehľadu firemných daní vo viac než 150 krajinách sveta, ktorý zverejnila poradenská firma PwC na internetu.

Firemná daň u nás činí 22 percent, čo je o 3 percentá viac než v Česku, v Poľsku a v Maďarsku. Rusko má túto daň nižšiu o 2 percentá a nemecké firmy zdaňujú len 15,8 percentami.

Porovnanie len podľa sadzby nie je viacmenej úplne objektívne, je potrebné si uvedomiť, že každý štát má rôzne uplatňovanie odpočtov a odpisov, čo znamená rôzne základy dane, čo je pre firmy dôležitejšie. Nedá sa teda na základe tejto štatistiky o výške daní presne určiť, ktorá krajina je na podnikanie vhodnejšia či naopak.

Spravidla ale platí, že krajiny s veľkou ekonomikou mávajú dane vyššie ako napríklad USA, kde podľa výšky príjmu môže firma odvádzať až 35 percentnú daň, v Číne sa odvádza rovnako ako v Rakúsku 25 percent a napríklad firmy vo Veľkej Británii odvádzajú 21 percent. V niektorých krajinách je tato daň i okolo 40 percent, ako napríklad v Čade, kde majú práve takto vysokú daň. Čad sa tým samozrejme radí medzi krajiny s najväčšou firemnou daňou.

S takou výškou dane by si Slovensko mohlo bez problémov udržať konkurencieschopnosť v Európe, i keď by mohla byť o niečo menšia, tvrdia odborníci a celkom určite nie je nikomu tŕňom v oku, ako zmena sadzieb dane z motorových vozidiel, ktorá je kritizovaná snáď všetkými autodopravcami na Slovensku a má začať platiť od roku 2015.

Zdroj: ČTK, PwC