NOVÉ SADZBY DANE Z MOTOROVÝCH VOZIDIEL SÚ AJ PO ZNÍŽENIE STÁLE VYŠŠIA AKO V ČESKU

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) je znepokojená tým, že navrhované nové sadzby dane z motorových vozidiel sú aj po znížení stále vyššie ako napríklad v Českej republike. Predseda UNAS-u Milan Laurinec na brífingu v utorok povedal, že iba znížením tejto dane na úroveň ČR sa zastaví odliv autodopravcov.

V mene únie zároveň vyzval poslancov parlamentu, aby predložili príslušné pozmeňujúce návrhy k vládnemu návrhu nového zákona o dani z motorových vozidiel, ktorý pripravilo ministerstvo financií. Prvé čítanie návrhu tohto zákona je na programe aktuálnej schôdze NR SR.

Slovensko je podľa predsedu UNAS-u znevýhodnené v dani z motorových vozidiel nielen oproti ČR, ale aj iným štátom. Ako povedal, rozdiely v neprospech autodopravcov v SR sa pohybujú od dvesto až do osemsto eur. "Naši autodopravcovia sú nútení potom preregistrovať svoje vozidlá napríklad do Českej republiky a Poľska, aby sa vyhli možnostiam likvidácie," dodal Laurinec.

UNAS považuje za neprijateľné aj zvýšenie daňového zaťaženia v prípade starších vozidiel. "Naši podnikatelia si nemôžu dovoliť kupovať nové autá," tvrdí Laurinec. Väčšina nákladných áut má podľa Stanislava Skalu z predsedníctva UNAS-u vyše desať rokov. "Nové vozidlá sú pre niektorých autodopravcov nevyhovujúce, pretože si musia zobrať lízingy. Nie je to pre nás výhodné," povedal. Súhlasí však s tým, že novšie, ekologické autá majú byť zvýhodnené.

Zľavy zo základnej sadzby dane majú platiť pre vozidlá do deväť rokov - pre autá do troch rokov má byť zľava na úrovni 25 percent, pre troj- až šesťročné automobily 20 percent a pre šesť- až deväťročné vozidlá 15 percent. Zľavy v týchto kategóriách by mali platiť tri, šesť, resp. deväť rokov a v ďalšej kategórii by už mala byť základná sadzba dane.

V prípade, že návrh zákona o dani z motorových vozidiel schvália poslanci v súčasnej podobe, UNAS podľa Laurinca zatiaľ neplánuje protestnú akciu. O ďalšom postupe by sa potom malo dohodnúť vedenie únie autodopravcov. Nový zákon o dani z motorových vozidiel po prijatí v parlamente zavedie od začiatku budúceho roku jednotné sadzby dane pre celé Slovensko. V súčasnosti túto daň určujú jednotlivé samosprávne kraje.